کودکان ۴ تا ۵ ساله در مهر من

تخلیه هیجانی + رشد جسمی حرکتی + آموزش‌های پایه + تقویت حواس پنج‌گانه + رشد شناختی + تقویت مهارت‌های فردی + جداسازی امن + تقویت مهارت گروهی + شناخت احساسات + بیان احساسات + کنترل احساسات + قوانین + حل مساله

فرض بر این است که کودکان تمام دوره‌های مقدماتی، ابتدایی و متوسطه را در موسسه مهر من گذرانده و یا به‌طور فشرده تا حدی که مورد قبول کارشناسان موسسه باشد در جریان آموزش‌ها قرار گرفته‌اند:

  • تخلیه هیجانی
  • رشد جسمی - حرکتی
  • آموزش‌های پایه
  • تقویت حواس پنج‌گانه
  • رشد شناختی
  • مهارتهای فردی
  • جداسازی ایمن
  • مهارت های بین فردی
  • شناخت احساسات
  • بیان احساسات

و در این مرحله آموزش دوره پیشرفته به این شرح برگزار خواهد شد.

آیتم مهم در این مرحله کنترل احساس است. بین احساسات کودکان با رفتار آن‌ها رابطه مستقیمی برقرار است. وقتی احساس خوبی دارند خوب رفتار می‌کنند.

کودکان در طول دوران رشد، طیف وسیعی از احساسات را تجربه می‌کنند. مشکل زمانی می‌تواند به وجود آید که کودک قادر به کنترل عاطفی خودش در مقابل حالت خایی مثل خشم، سرخوردگی، ترس و ناراحتی نباشد.

فقدان کنترل عاطفی معمولا به طغیان‌های احساسی، گوشه‌گیری اجتماعی، پرخاشگری، اختلال اضطرابی و افسردگی منجر می‌شود. در نتیجه آموزش تنظیم و کنترل احساسات کمک زیادی به کودکان می‌کند.

طراحی مباحث آموزشی و بازی‌های این قسمت برای تمرین این مهارت به‌طور کامل به گروه بازی موسسه مهرمن تعلق دارد که با تکیه بر سال‌ها کار پژوهشی و نیازسنجی کودکان و خانواده‌ها دستاوردهای شایان توجهی در این زمینه دارند.

اسباب بازی‌های ویژه تولیدشده برای تمرین این مهارت توسط گروه بازی مهرمن در اختیار کودکان قرار می‌گیرد تا با بازی که در واقع تنها ابزار ارتباطی با کودکان است این مهم به آنان آموزش داده شود.

گروه سنی چهار سال و پنج ماه تا چهار سال و هشت ماه:

بهترین سن برای آموزش احترام به قوانین، چهار تا هشت سالگی است.

اگر در سن طلایی رشد یعنی مابین ۳ تا ۸ سالگی آموزش عمل به قانون داده شود، بیشترین بهره‌وری را در آینده برای والدین خواهد داشت. در این ترم آموزش قوانین به سایر مطالب افزوده می‌شود.

آموزش عمل به قانون و اجرای صحیح آن در دوران کودکی میسر است، زیرا در دوران نوجوانی والدین می‌توانند با او وارد معامله شوند و از او بخواهند تا به قوانین عمل کند.

نه فقط سن آموزش قانون بلکه نحوه اجرای آن هم در میزان تاثیرگذاری آن نقش دارد، افراط و تفریط در اعمال قانون در خانواده‌ها بسیار شایع است و واقعیت این است که حفظ تعادل در این زمینه کار بسیار دشواری است. آموزش این مرحله به‌طور همزمان به خانواده ها هم ارائه می‌شود، چرا که هماهنگی و هم‌زبانی خانواده با مجموعه آموزش‌های موسسه است که رشد یک‌پارچه را برای کودک در پی خواهد داشت.

گروه سنی چهار سال و نه ماه تا پنج سال:

حل مساله، موردی است که در این مرحله به آموزش‌ها اضافه می‌شود.

نیاز کودکان به داشتن مهارت حل مساله از کودکی و سنین پیش از دبستان کاملاً ملموس است. کودکان هر روز با مسائل و مشکلات زیادی برخورد می‌کنند. مشکلاتی از قبیل شریک داشتن در اسباب‌بازی، رعایت نوبت، مساله در انجام دادن حرکات ورزشی، دوست یابی و....

مهارت حل مساله به کودکان کمک می‌کند تا اعتماد به نفس لازم برای تسلط به توانایی‌هایشان در مواجه با مسائل داشته باشند. در صورت عدم داشتن قدرت حل مساله کودکان از انجام خیلی کارها مخالفت می‌کنند و سعی و تلاشی برای حل مشکل نمی‌کنند. کودکانی که ضعف در مهارت حل مساله دارند، نمی‌توانند در برخورد با مشکلات به این فکر کنند که راه حل‌های دیگری هم برای مساله پیش آمده وجود دارد.

پس این وظیفه با ما بزرگترها است تا به کودکان کمک کنیم که بتوانند گزینه‌های موجود برای تصمیم‌گیری صحیح در مواجهه با یک مشکل را بررسی کنند. آموزش هم‌زمان خانواده در این مورد سرعت آموزش‌ها را شدت می‌بخشد.