کودکان ۳ تا ۴ ساله در مهر من

تخلیه هیجانی + رشد جسمی حرکتی + آموزش‌های پایه + تقویت حواس پنج‌گانه + رشد شناختی + تقویت مهارت‌های فردی + جداسازی امن + تقویت مهارت گروهی + شناخت احساسات + بیان احساسات

فرض بر این است که کودکان تمام دوره‌های مقدماتی و دوره آموزشی ابتدایی زیر سه ساله‌ها را تا این مرحله گذرانده‌اند: 

  • تخلیه هیجانی
  • رشد جسمی - حرکتی
  • آموزش‌های پایه
  • تقویت حواس پنج‌گانه
  • رشد شناختی
  • مهارتهای فردی
  • جداسازی ایمن

و اینک آماده ورود به مرحله متوسط (۳ تا ۴ ساله‌ها) می‌باشند.

گروه سنی سه سال تا سه سال و چهار ماهه:

مهارت روابط بین فردی مهارتی است در جهت تعامل مثبت با افراد به خصوص اعضای خانواده در زندگی روزمره، شناسایی مرز روابط با دیگران و ایجاد روابط صمیمانه متعهدانه علاوه بر تمام مواردی که تاکنون بررسی شد. تقویت مهارت بین فردی کودکان در این ترم به صورت جدی پیگیری می‌شود.

کودکان با توجه به الگوهای اجتماعی شدن، این مهارت را می‌آموزند و با حمایت عاطفی می‌توانند در آینده با وجود این مهارت با استقلال کافی زندگی می‌کنند. به کمک این مهارت، کودک خواهد توانست انتظارات و توقعات منطقی خود را بیان کند، در زمان لازم ”نه” بگوید و رفتاری جرات‌مندانه داشته باشد.

آن‌چه در این بخش حایز اهمیت است، آموزش همزمان خانواده می‌باشد. به طور مثال در مبحث ”جراتمندی“ به عنوان یکی از مولفه‌های مهارت بین فردی، باید خانواده‌ها از جزییات و نحوه آموزش به کودکان آگاه باشند تا این آموزش‌ها به طور همزمان با کودک انجام شود. مباحثی مثل ”مهارت نه گفتن“، ”مراقبت از خود”، ”عزت نفس”، ”اعتماد به نفس” و... از این دست مطالبند.

گروه سنی سه سال و پنج ماه تا سه سال و هشت ماه:

مورد اضافه شده در این ترم "شناخت احساسات و هیجانات" است.

احساسات و هیجانات با افزایش سن و تجربه ظرفیتش تغییر می‌کند، در این مرحله سنی کودک قادر است به خوبی روال روزمره را دنبال کند. کودک می‌تواند قوانین پایه را بفهمد و به آن‌ها احترام بگذارد.

از نظر احساسی می‌توانند از خود عاطفه نشان دهند، با دیگران هم‌دردی می‌کنند و در مواقع ناراحتی به دیگران آرامش می‌دهند.

این آموزش به صورت کامل با توجه به سابقه کاری و تحقیقات میدانی طبق نیاز سنجی‌های مختلف در طی سالیان کاری، توسط کادر مجرب کارشناسان مهرمن، طراحی و اجرا می‌گردد.

جزوات کار مخصوص، همراه با بازی های بسیار ویژه ابزار کار ما در این زمینه هستند. ضمن این‌که گروه بازی موسسه مهرمن، چند سالی است ساخت اسباب بازی‌های ویژه این آموزش‌ها را نیز انجام داده است. آموزش هم‌زمان خانواده‌ها در این مباحث اصل کار ما است.

گروه سنی سه سال و نه ماه تا چهار ساله‌ها:

در این گروه سنی ”بیان احساس” به موارد قبلی اضافه می‌شود.

بچه‌ها به‌طور غریزی نمی‌دانند که چطور باید افکار و احساساتشان را بیان کنند. همچنین به‌طور خودکار آماده گوش دادن به دستورات و پیروی از آن‌ها نیستند و باید آموزش ببینند.

ابراز احساسات در کودک، کمک می‌کند تا با آن احساس کنار بیاید.

ابراز احساسات در قالب یک مکالمه صحیح و گفتن آن به شخصی که به او اعتماد دارد تقریباً همیشه موجب می‌شود تا کودک احساس بهتری پیدا کند. به‌طور کلی هر چقدر آگاهی نسبت به احساس بیشتر شود، فرد می‌تواند راحت‌تر با دیگران کنار بیاید. جزوات و بازی‌های این قسمت طراحی گروه بازی مهر من است.

این دوره به‌طور هم‌زمان برای مادر و کودک در دو قسمت جداگانه اجرا می‌گردد.