کودکان ۱۸ ماهه تا ۲ ساله در مهر من

تخلیه هیجانی + تقویت مهارت‌های جسمی حرکتی + آموزش‌های پایه + تقویت حواس پنج‌گانه

فعالیت‌های گروه "یک سال و شش ماه تا یک سال و هفت ماهه‌ها":

محور اصلی فعالیت این دوره: "تخلیه هیجانی"
تسهیل‌گر در واقع از موقعیت‌های بازی برای ایجاد ارتباط با کودک استفاده می‌کند.

در این گروه سنی، که کودک آغاز به شناخت و تجربه محیط و افراد و رویدادها می‌کند، در معرض طیف وسیعی از هیجانات و احساسات قرار می‌گیرد. برای تثبیت هر آموزش، ابتدا باید برون‌ریزی مناسبی برای کودکان ایجاد کرد تا فضای روانی کودک آماده پذیرش مفاهیم، رابطه‌ها و معانی جدید باشد.

به طور کلی بازی، نقش موثری در رشد کودکان دارد و در خلال بازی است که می‌توان به بسیاری از ویژگی‌ها، مسایل و رشد کودک پی برد. در این دوره، کودکان بسیاری از کارهایی را که قادر به انجام آن‌ها در منزل نیستند، در فضایی امن، در کنار مادر و گروه سنی هم‌سالانشان تجربه می‌کنند.

کارهایی مثل: بازی با مواد خوراکی (ماست، میوه‌ها و...) و بسیاری از بازی‌ها که طراحی گروه متخصص بازی زیر سه ساله‌های موسسه «مهر من» می‌باشد.

فعالیت‌های گروه یک سال و هشت ماه تا یک سال و نه ماهه‌ها:

در این ترم، علاوه بر ادامه داشتن دوره تخلیه هیجانی، تقویت جسمی - حرکتی کودکان این گروه سنی به طور شاخص کار می‌شود.

فعالیت‌هایی که کودک تحت عنوان بازی‌های جسمی - حرکتی انجام می‌دهد، در پرورش نیروی جسمی و حواس او تاثیر زیادی دارد. از نظر جسمی - حرکتی می‌توان گفت از طریق بازی، حواس پنج‌گانه کودک پرورش می‌یابد و به دلیل بازی‌های تخلیه هیجانی این دوره، انرژی مازاد از کودکان تخلیه می‌شود.

این بازی ها باعث می‌شوند تا نظام ارگانیک بدن از قبیل دستگاه گردش خون، گوارش، تنفس، بافت استخوانی، غدد داخلی و عصبی به صورت هماهنگ رشد یابند.

بازی‌های جسمی - حرکتی نقش تعیین کننده‌ای در این موارد دارند:

  • رشد هماهنگ دستگاه‌ها و اعضای مختلف بدن
  • تقویت حواس پنج‌گانه
  • مصرف انرژی مازاد
  • آگاهی از توانمندی‌های فکری و بدنی خود (شناخت بدن)

فعالیت‌های گروه یک سال و نه ماه تا یک سال و ده ماهه‌ها:

با بزرگ‌تر شدن کودکان، نیازهای آن‌ها با توجه به مراحل رشد، تغییر می‌یابد، این ترم "آموزش‌های پایه" به دیگر مباحث افزوده می‌شود.

این آموزش‌ها شامل مفاهیم عمومی رنگ‌ها، اشکال، حیوانات، خوراکی‌ها و... می‌باشند.

افزایش دایره لغات کودکان یکی از اهداف مهم این ترم محسوب می‌شود. استفاده از این کتاب، نمایش و موسیقی در این ترم بیشتر می‌شود.

کارگاه‌های مادران برای آموزش همزمان مادر و کودک از این ترم آغاز می‌شود.

فعالیت‌های گروه یک سال و ده ماه تا دو ساله‌ها:

این ترم علاوه بر تخلیه هیجانی، رشد جسمی - حرکتی و آموزش‌های پایه تاکید بر تقویت حواس پنج‌گانه کودکان این گروه سنی است. حواس در زندگی روزمره همه ما نقش مهمی ایفا می‌کند. رشد حواس پنج‌گانه از بدو تولد آغاز شده و تا پایان عمر می‌تواند ادامه یابد. اما دوره طلایی رشد، در دوره قبل از دبستان است. عملکرد مناسب مغز به یک‌پارچگی خوب حواس بستگی دارد. پس اگر اطلاعات حسی با دقت و به طور کافی پردازش نشود، به نوبه خود بر کارایی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد.

بنابر این با هماهنگ کردن چشم و دست و کنترل حرکتی و ادراک بصری، فضایی و مسایل تعادلی لمسی و توانایی بصری – حرکتی و توانایی جهت‌گیری می‌توان گروهی از ناتوانی‌های نوشتن، خواندن، هجی کردن و اختلالات ریاضی را درمان کرد. هر چه کودکان در زمینه دریافت و پرداخت محرک‌های ورودی کارآمدتر شوند در فهم و درک محیط و در نتیجه در بیان و توصیف خود تواناتر خواهند بود.